OBECNÉ RADY

 

 

 

Oblast budov: Základní doporučení je mít na co nejvyšší úrovni ,,Městskou zeď“, pomáhá při útocích cizích hráčů na vaše město a může částečně odvrátit útok. Proti útokům na vaše města, je dobré mít na vysoké úrovni také sklady, kterých může být v jednom městě i více - tzn. více suroviny v bezpečí.

Budovu ,,Dílna“ stačí rozšířit na úroveň 24, protože dále to jsou již vyhozené suroviny.

Maximální úroveň (tedy úroveň 32) je doporučena u budovy ,,Úkryt“ a nesmíme zapomenout na vycvičení špionů, protože jinak je i tato budova k ničemu. Čím vyšší je úroveň úkrytu, tím více může být v daném městě špehů a tím menší je pravděpodobnost vniknutí a akcí špehů od nepřítele. Pozor každý špión na misi znamená méně v obraně a větší pravděpodobnost proniknutí cizího špeha!

,,Přístav“ je možné postavit dvakrát v jednom městě místo budovy ,,Loděnice“, ta stačí v jednom městě na výrobu válečných lodí a tyto lodě jdou umístit do ostatních měst i bez loděnice. Čím vyšší je úroveň přístavu, tím menší doba stačí k nakládce zboží-surovin.

,,Chrám“ je dobrý pouze v případě, že je hráč na ostrově sám nebo s minimem jiných hráčů, pak stačí i sám na slušnou úroveň zázraku. V opačném případě, kdy je hráčů na ostrově hodně a daný hráč bude mít chrám a kněze, bude jeho snažení více či méně marné.

,,Kasárna“ není potřeba na maximální úroveň, stačí asi úroveň 18 a je možné cvičit všechny jednotky, ale kdo má hodně surovin může rozšiřovat i na vyšší úrovně.

U ostatních budov je jejich účel celkem jasný a záleží na každém co si ve městě postaví.


Oblast lodí: Jak již bylo řečeno výše, stačí mít loděnici v jednom městě. V každém městě je doporučováno mít alespoň jednu beranidlovou loď, ta odrazí každý útok, který není doprovázen útokem lodí na zablokování přístavu. Tato strategie ovšem neplatí, když je útok veden po souši na stejném ostrově z jiného města. Počet lodí si může každý určit sám, ale jako minimum doporučujeme zavést tedy jednu loď na přístav, pro odvrácení některých útoků


Oblast vojska, obrany a rozvoje:
1) Nehromaďte zlato, utrácejte je za obchodní lodě, za rozšiřování vojska v dílně nebo nakupujte suroviny přes tržiště, ty pak můžete investovat. Za tyto akce získáváte body, o kterých tato hra je, nikoliv o zlatě. Ovšem nechávejte si peněžní rezervy, aby nedošlo k bankrotu a neodcházeli vám vojáci a neztráceli jste tak body.
2) Pokud se rozhodnete mít ve svých skladech velké množství surovin, myslete taky na jejich obranu - vojenskou a lodní → přístav, zdi.
3) Vždy mějte dostatek síry a dřeva, kdyby vás někdo neočekávaně napadl a zablokoval přístavy a vy byste pak neměli dostatek surovin na stavbu armády a loďstva.
4) Je dobré mít suroviny ve všech vašich městech - kdyby se stalo, že by jedno z vašich měst někdo vydrancoval, budete mít zálohu někde jinde.
5) Pokud vás někdo drancuje, pokuste se utratit co nejvíc surovin (dát vystavět nejdražší budovu, rozšířit vojsko v dílně - to vám nikdo nevezme).
6) Přispívejte dřevem na kamenolomy, vinice, jámy atd., ale i na pily - čím větší úroveň pily, tím více dřevorubců zaměstnáte a tím více můžete prodat nebo investovat na lomy a vinice.
7) Mějte co nejvyšší úroveň úkrytu a počet špehů v nich (viz výše).
8) Pokud máte ve městě plný počet obyvatel, je zbytečné mít více než 80 bodů spokojenosti - stačí neutrál a ušetříte tak víno.
9) Pokud chcete ušetřit víno a zvýšit spokojenost obyvatel, tak rozšiřujte kromě hospod i muzea.
10) Dobře si rozmyslete, na jakých ostrovech postavíte svá nová města, abyste měli alespoň 1 město na kamení a na víně - jsou to dobře prodejné suroviny a při vyšší úrovni vaší hry, se vám budou hodně hodit → poroste spotřeba vína s úrovní vašich radnic a spotřeba mramoru při vysokých úrovních budov.
11) Základem armády je těžká pěchota – hoplit, parní obr a nezapomínejte na střelce (ale pozor, mají jen omezené střelivo). Lehká pěchota je dobrá v tom, že útočí na křídle na nepřátelské střelce. Do obrany používejte i katapulty a děla – pomohou při zdolávání městských zdí.

12)Nezapomínejte na bojové lodě, protože hráč, který se rozhodl vás drancovat, se nemusí dostat přes váš přístav a nezabije vám ani jednoho vojáka (viz výše). Mějte pokud možno všechny kategorie lodí.
13) Když útočíte pro běžné získání surovin, útočte raději na neaktivní hráče.
14) Před útokem si zjistěte, zda je váš cíl členem nějaké aliance a pokud ano, jak je tato aliance silná a zjistěte jakou má daný hráč armádu (předběžné zjišťování v hodnocení v generálech nebo špehováním.)

15) V případě, že je na některého člena aliance veden útok, dá vědět oběžníkem jméno útočícího hráče, jeho souřadnice a název města. V případě, že se jedná o opakované útoky, napíše člen zprávu přímo generálovi, který se bude touto záležitostí zabývat. Není dovoleno útočit na aktivní hráče aliancí, s nimiž má Nová Delta mírovou dohodu, na ostatní hráče je povoleno útočit.

 


Jak minimalizovat ztráty při drancování:


Tyto rady jsou rozděleny do dvou možností - když vám útočník neblokuje a když vám blokuje přístav.
1) Je na vás mířen útok ,,drancování“, ale útočník vám nezablokoval přístav.
Pomoc je tu jednoduchá. Umístěte do vašeho přístavu jedinou válečnou loď a útočníci se vůbec do města nedostanou.
Pokud to z nějakého důvodu není možné (nemáte síru a dřevo na stavbu lodí, málo času...), tak viz níže.
2) Někdo na vás poslal blokádu přístavu, ta přijede za X minut.
Ve chvíli, kdy se vám někdo pokouší zablokovat přístav, tak je jasné, že brzy po tomto aktu, bude následovat drancování. Záleží kolik zbývá času, ale nejdůležitější je zajistit, aby si útočník od vás odvezl co nejméně surovin a to nejlépe nic. Toho lze docílit velmi jednoduše. Nezapomeňte, že část surovin ve skladu nelze drancovat.
a) Zahajte stavbu nějaké drahé budovy, i když ji zrovna nepotřebujete. Do budoucna se stejně bude hodit a takto se zbavíte surovin i minutu před útokem.
b) Pokud máte dost času, odvezte suroviny do jiného města.
c) Pošlete suroviny k někomu hodně vzdálenému a až útoky pominou, odvolejte obchodní lodě zpět. Pokud se takto povede odeslat všechny drancovatelné suroviny, klidně pošlete pryč i vojsko – alespoň o nic nepřijdete. Pokud nemůžete odeslat všechno, rozhodněte se co chcete zachránit.
 

UPOZORNĚNÍ! Při vedení útoku, který je již započat a míří na vaše město, nemá cenu aktivovat dovolenou, protože útok na vás bude stejně proveden.

 

 

Další rady při útocích, které probíhají či probíhají pravidelně:


1) Máte blokovaný přístav.
Pokud máte dostatečně silnou flotilu v jiném městě, tak prolomte blokádu. Popřípadě, pokuste se požádat někoho v blízkosti vás o pomoc.
2) Pravidelné útoky.
Je jasné, že pokud máte hodně surovin a útočník je neodvezl všechny, vrátí se. Pokuste se ve městech mít co nejméně surovin a klidně po dobu útoků zastavte jejich těžbu. Tak nebude co drancovat a brzy budete mít klid.